ÇANAKKALE'DE İLK UÇAK TÖRENLE KARŞILANDI

Çanakkale Havalimanı'nda yapılan pist uzatma ve yenileme çalışmalarının ardından ilk tarifeli uçak seferi gerçekleştirildi. Ankara’dan Çanakkale’ye şehit torunları ile öğrencileri taşıyan uçak, Çanakkale Havalimanı'nda resmi törenle karşılandı.

 

Dün Sabah saat 08.55’de Ankara’dan havalanan Anadolujet’e ait Boeing 737 tipi uçak, 148 yolcusuyla saat 09.55’de Çanakkale Havalimanı'na indi. Şehit torunları, öğrenciler ve diğer yolcuların bulunduğu uçak resmi törenle karşılandı. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, AK Parti Çanakkale milletvekilleri İsmail Kaşdemir, Mehmet Daniş ve daire müdürleri havalimanında hazır bulundu. İtfaiye araçlarının su gösterisi altında aprona yanaşan uçaktan inen yolcuları karşılayan Vali Ahmet Çınar, daha sonra kurdeleyi kesti. Vali Çınar, “Hepimize hayırlı olsun. Uzun süredir beklediğimiz bir seferdi. Temmuzda tamamlanmak üzere bir sözleşme vardı. Çok şükür erkenden açıldı. İlk seferi gece uçuşuyla sayın Başbakanımız yaptı. Bugün de sivil anlamda ilk uçuş yapıldı. Misafirlerimizi karşıladık” dedi.

 


AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Belediye Başkan adayı Mehmet Daniş ise, “Havaalanımızda pistin uzaması ve genişlemesiyle birlikte yeni seferler başladı. Anadolujet bugün ilk tarifeli seferini yaptı. Haftada 4 gün uçacak. Bizim girişimimiz ve temennimiz, İstanbul’a da uçuşların başlaması ve firma sayısının artması” diye konuştu.

 

İlk kez uçağa binen çocuklar ise heyecanlarını paylaştı. Çanakkale’ye gelmenin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen çocuklar, şehitlikleri ziyaret ettikten sonra yine uçakla Çanakkale’den ayrılacak.

 

1995 yılında hizmete açılan Çanakkale Havaalimanı, 2008 yılında yeni terminal ve yeni apron inşaatı ile genişletilerek tarifeli uçuşlara başlamıştı. 14 Aralık 2012’de başlayan pist uzatılması, genişletilmesi ile PAT sahaları bakım ve onarımı inşaatı sebebiyle ara verilen uçuşlar, çalışmaların tamamlanmasıyla yeniden başlamış oldu.

 

 

 

 

Kaynak : airporthaber.com

 

Sosyal Paylaşım

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn